Na przestrzeni ponad 20 letniej działalności Bractwa zarówno nasza organizacja jak i jej poszczególni członkowie zaangażowali się w wiele przedsięwzięć związanych z propagowaniem historii i kultury średniowiecza. Początkowo jako grupa nieformalna a następnie jako jedno z pierwszych tego typu stowarzyszeń w Polsce jesteśmy tam gdzie w kraju dzieje się coś związanego z wiekami średnimi. Czasem jako organizatorzy a czasem jako uczestnicy wydarzeń. Wiele z tych działań podtrzymujemy od lat, jednocześnie cały czas poszukując nowych wyzwań. 

Pokazy walk rycerskich 

Organizacja “Letniego Turnieju Rycerskiego w Nidzicy” od 1999 roku spoczywa na barkach członków Bractwa. Przez lata impreza ewoluowała i stała się ważnym punktem w rycerskim kalendarzu. Dziś do Nidzicy na nasze zaproszenie przyjeżdżają nawet rycerze z zagranicy. Impreza na stałe wpisała się w lokalny kalendarz kulturalnych - świadczy o tym nieprzerwany ciąg ponad 20 edycji tej imprezy. Jednocześnie od 2010 roku jesteśmy organizatorem jednego z pierwszych i nielicznych w kraju turnieju odbywającego się w zimowej scenerii. Otwarcie sezonu rycerskiego ma miejsce w Nidzicy w ramach “Rejzy na Zamek w Nidzicy i pola Grunwaldu”. Mamy już za sobą X edycję tego przedsięwzięcia.

Członkowie naszego Bractwa co roku odwiedzają pola Grunwaldu. Mówi się, że wydarzenia związane z obchodami Dni Grunwaldu są dla rekonstruktorów średniowiecza jak Mekka… Nie powinno więc nikogo dziwić, że nie może tam nas zabraknąć! Część z nas relaksuje się odtwarzając życie obozowe, niektórzy ścierają się w walce o tytuły i medale w konkurencjach bojowych ale “truskawką na torcie” jest oczywiście największa w Polsce inscenizacja bitwy - pozycja obowiązkowa.

Zaangażowanie w organizację inscenizacji w malborku.

Zarówno w sztabie organizacyjnym oraz jako dowódcy poszczególnych oddziałów.

Pomoc przy organizacji innych turniejów/widowisk (szczytno, jesień średniowiecza).

Oczywiście członkowie naszego Stowarzyszenia biorą udział w wielu turniejach rycerskich w kraju i poza jego granicami. Nasi rycerze ścierają się zarówno w turniejach pojedynkowych, walkach w formule PWR (Profesjonalne Walki Rycerskie) jak i walkach grupowych. Robią to zarówno pod szyldem Stowarzyszenia, ale również w ramach członkostwa w drużynach sportowych takich jak Reprezentacja Warmii i Mazur czy Legenda Północy. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o tym, że członkowie naszego Bractwa zasilają Rycerską Kadrę Polski. Nasi ludzie z białym orłem na piersi z sukcesami stawiają czoła reprezentacjom innych państw w ramach mistrzostw świata odbywających się zarówno w ramach federacji IMCF jak i HMB.

Niesienie pomocy innym jest nam bliskie. Nie tylko ze względu na to, że postępujemy po rycersku, zle ze względu na to, że wszyscy powinniśmy zachowywać się jak ludzie. Powinniśmy sobie pomagać. Z tego względu chętnie bierzemy udział w różnego typu akcjach charytatywnych dając uśmiech i iskierkę nadziei naszymi działaniami.