Na przestrzeni ponad 20 letniej działalności Bractwa zarówno nasza organizacja jak i jej poszczególni członkowie zaangażowali się w wiele przedsięwzięć związanych z propagowaniem historii i kultury średniowiecza. Początkowo jako grupa nieformalna, a następnie jako jedno z pierwszych tego typu stowarzyszeń w Polsce - jesteśmy tam, gdzie w kraju dzieje się coś związanego z wiekami średnimi. Czasem w charakterze organizatora, a czasem jako uczestnicy wydarzeń. Wiele z tych działań podtrzymujemy od lat, jednocześnie cały czas poszukując nowych wyzwań. 

Organizacja “Letniego Turnieju Rycerskiego w Nidzicy” od 1999 roku spoczywa na barkach członków Bractwa. Przez lata impreza ewoluowała i stała się ważnym punktem w rycerskim kalendarzu. Dziś do Nidzicy na nasze zaproszenie, przyjeżdżają rycerze z Polski jak i z zagranicy. Impreza na stałe wpisała się w lokalny kalendarz kulturalnych - świadczy o tym nieprzerwany ciąg ponad 20 edycji tej imprezy. Jednocześnie od 2010 roku jesteśmy organizatorem jednego z pierwszych i nielicznych w kraju imprez odbywających się w zimowej scenerii. Otwarcie sezonu rycerskiego ma miejsce w Nidzicy w ramach “Rejzy na Zamek w Nidzicy i pola Grunwaldu”. Mamy już za sobą 10 edycję tego przedsięwzięcia.

Członkowie naszego Bractwa co roku odwiedzają pola Grunwaldu. Mówi się, że wydarzenia związane z obchodami Dni Grunwaldu są dla rekonstruktorów średniowiecza jak Mekka… Nie powinno więc nikogo dziwić, że nie może  nas tam zabraknąć! Część z nas relaksuje się odtwarzając życie obozowe, niektórzy ścierają się w walce o tytuły i medale w konkurencjach bojowych, ale “truskawką na torcie” jest oczywiście największa w Polsce inscenizacja bitwy - pozycja obowiązkowa.

Jesteśmy również zaangażowani w inscenizację oblężenia Malborka. Uczestniczymy w tym wydarzeniu nieprzerwanie od 2016 roku. Nasz udział nie ogranicza się tylko do walki - dowodzimy poszczególnymi oddziałami, ale również udzielamy się jako aktorzy tego spektaklu, a część z nas dodatkowo zasila szeregi sztabu organizacyjnego.

Oprócz tego jesteśmy zaangażowani we współorganizację, pomoc czy asystowanie przy wielu imprezach tematycznych na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego i nie tylko. Jesteśmy m. in. koordynatorem turnieju rycerskiego w Szczytnie, pomagamy w organizacji jesiennego turnieju rycerskiego na polach Grunwaldu, wspieramy organizację turnieju rycerskiego w Działdowie… Można by długo wymieniać! 

Oczywiście członkowie naszego Stowarzyszenia biorą udział w wielu turniejach rycerskich w kraju i poza jego granicami. Nasi rycerze ścierają się zarówno w turniejach pojedynkowych, walkach w formule PWR (Profesjonalne Walki Rycerskie) jak i walkach grupowych. Robią to zarówno pod szyldem Stowarzyszenia, ale również w ramach członkostwa w drużynach sportowych takich jak Reprezentacja Warmii i Mazur czy Legenda Północy. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o tym, że członkowie naszego Bractwa zasilają Rycerską Kadrę Polski. Nasi ludzie z białym orłem na piersi z sukcesami stawiają czoła reprezentacjom innych państw w ramach mistrzostw świata odbywających się zarówno w ramach federacji IMCF jak i HMB.

W Bractwie działa również prężna sekcja łucznicza. Nasi strzelcy doskonalą swoje umiejętności w czasie regularnie odbywających się treningów. Trening wymaga od nich nie tylko przygotowania fizycznego ale również odpowiedniego nastawienia mentalnego. Czynią te starania, aby godnie reprezentować nas na turniejach w konkurencjach indywidualnych oraz na zawodach drużynowych. Kompleksowe przygotowania przynoszą efekty w postaci medali i wyróżnień. 

Lubimy nieść pomoc i wsparcie. Robimy to nie tylko ze względu na propagowanie kodeksu i etosu rycerskiego. Robimy to bo wierzymy w to, że ludzie powinni się wzajemnie wspierać i sobie pomagać. Można na nas polegać - przez lata wielokrotnie angażowaliśmy się w akcje charytatywne. Cieszymy się gdy nasze starania mogę dać komuś uśmiech i promyk nadziei.