Walki Sportowe
Sportowe walki rycerskie jest to nowa, prężnie rozwijającą się dyscyplina sportowa. W ramach odbywających się w kraju i za granicą zawodów rywalizują ze sobą zarówno kluby sportowe jak i reprezentacje państw. Obecnie walki sportowe wkraczają na salony nie tylko jako zawody sportowe, ale również jako widowiska - samodzielnie albo przy okazji innych wydarzeń sportowych.
Rycerze ze sportowym zacięciem walczą w konkurencjach indywidualnych bądź grupowych. Walki indywidualne to tak zwane “pro-fight’y” - pojedynki nawiązujące formą do walk MMA. W czasie 3 rundowego starcia wojownicy zdobywają punkty zadając celne ciosy, powalając przeciwnika na ziemię, wytrącając mu broń czy wykazując “agresywną postawę”. Niektóre federacje dopuszczają kontynuowanie walki w parterze. Najczęściej spotykany oręż to miecze i tasaki bojowe.
Z kolei walki grupowe, zwane inaczej bohurtami/buhurtami, nie wymagają zdobywania punktów. Wygrywa drużyna która przysłowiowo “utrzyma się na nogach” w ramach danego starcia. Powalenie przeciwnika na ziemię może odbywać się przez wykonywanie rzutów zapaśniczych, wepchnięcie przeciwnika na już leżących zawodników czy najzwyczajniej w wyniku bólu spowodowanego gradem ciosów. W zależności od rodzaju zawodów drużyny mogą liczyć 5, 12, 16 czy 21 zawodników. Drużyna oprócz rycerzy biorących bezpośredni udział w starciu posiada w swoim narożniku zmienników i technicznych. Oprócz mieczy i tasaków bojowych w tej formule zobaczymy również topory jedno i dwuręczne, halabardy oraz berdysze.
Największym zaszczytem dla rycerza jest powołanie do reprezentacji Polski, a największym skarbem jest zdobycie w barwach narodowych medalu mistrzostw świata - nasze Bractwo ma takich rycerzy w swoich szeregach!